Jag vill hälsa dig Varmt välkommen till en helg för dig, för återhämtning och balans på alla plan! En yogahelg som passar alla. 

Tema: Santosha och inre frid. Santosha handlar om att hitta en inre förnöjsamhet som inte styrs av yttre faktorer. När vi finner Santosha främjar vi inre frid, vilket stödjer ökad tillfredställelse och glädje i nuet. När vi fokuserar på tacksamhet och uppskattning kan vi se vad vi har i stället för vad vi saknar. Vi ökar känslan av att leva i glädje, och i linje med vårt sanna syfte.

Dagens samhälle med all reklam påverkar bilden av oss själva negativt, och att vi alltid kan vara eller göra bättre än vi är, vårt utseende, vår livsstil, tjäna mer pengar osv. Att kunna vara tacksam och nöjd med det som är ger en stor inre frid och frihet, jämfört med en ständig strävan mot förbättring. Santosha stärker förmågan att se det som är här och nu.

Här ingår yogautövande två gånger per dag, asana (kroppsövning), pranayama (andningsövning), yoga nidra (djupavslappning), meditation och mantrasång/kirtan, en stunds karma yoga (yoga i handling) och inspirerande föredrag/samtal.

Eriksbo/Skärträsk är en vacker plats i Mickelträsk, cirka åtta mil från Skellefteå.

Datum: torsdag 11/6 – söndag 14/6, där vi inleder med samling torsdag 11/6 kl.17.00, och avslutar söndag vid lunch kl. 13.30.

Läs mer här och se fler bilder: Yogaretreat 11 – 14 juni

”Be calm, bear insult patiently, bear injury, suffering, failures and disrespect calmly. Do not be elated by praise, pleasure, success and honour. Look upon both with equal vision. Behave alike towards friends and foes. Never let anything disturb your inner peace. ”

-Swami Sivananda Saraswati

Jag hälsar dig Varmt varmt välkommen <3!

Diplomerad yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige
Certifierad Klangmassage praktiker enligt Peter Hess® metod