”Yoga är inte en gammal myt begravd i glömska. Det är dagens värdefullaste arv. Det är dagens behov och morgondagens kultur”.

– swami Satyananda Saraswati

Han invigde en ny öppen samhällsstil för att hjälpa missgynnade människor i Indien att få en bättre levnadsstandard. Hans inflytande beror inte bara på hans humanitära arbete: hans höga vision har inspirerat anmärkningsvärda lärjungar. De överförde yoga dörr till dörr och skapade centra som fortfarande är aktiva runt om i världen .

Swami Sivananda från Rishikesh

1887-1963

I hans möte vid 18 års ålder med Swami Sivananda  från Rishikesh bestämmer han sig för sitt uppdrag: att sprida djup kunskap om yoga. Han grundade den berömda Bihar School of Yoga för detta ändamål  och utvecklade den berömda tekniken Yoga Nidra . Han är författare till böcker översatta till alla språk, och kända för djupet av sanningar som aldrig förut hade blivit så tydligt och systematiskt översatta.

Swami Satyananda Saraswat

En utvald efterträdare av Swami Satyananda, han reste runt världen som sin mästare. Från sitt centrum i Munger organiserar han utbildningar och kongresser med tusentals utövare. Han är författare till många böcker som sålts och läses världen över. Målet med dessa böcker är att sprida och aktualisera kunskapen om yogavetenskapen.

Swami Niranjanananda

född 1960

Nära medarbetare till  Swami Satyananda. Hon är själen till en icke-statlig organisation som heter Sivananda Math . Denna stiftelse har förvandlat en missgynnad region till ett välmående land där utbildning tar en framstående plats. Swami Satsangis inspirerade ord och böcker vittnar om en enorm upplevelse av västerländskt liv. Hennes uppdrag är att ge hjärtans yoga en stor plats.

Swami Satyasangananda

född 1953