Till dig som är intresserad av yoga och vill förstå mer av vad yoga är, uppleva yogan inifrån kan jag varmt rekommendera kommande workshop med Swami Maitreyi. Hon kommer till Skellefteå Yogaskola och håller workshop fredag afton till söndag lunch 26 – 28e september 2025!
Temat är Yoga i ditt dagliga liv – för större inre balans, harmoni och glädje — för större inre balans, harmoni och glädje! Yogans olika tekniker stärker nervsystemet och ger stöd i att upprätthålla balans i livets olika situationer och faser. Det blir lättare att hantera vardagens åtaganden, och vila i en ökad kontakt med dig själv, känslor och tankar. Vilket ger ökad närvaro i nuet. Under helgen får du utöva yoga på ett balanserat och integrerat sätt, och lära dig mer om hur du kan applicera yoga i din vardag.
Yoga och meditationsteknik varvat med teori. Du får utöva asana/kroppspositioner, pranayama/andningsteknik, djupavslappning/yoga nidra och stillhet/meditation. Vi använder mantras.
Datum och tider
Fredag 26/9 kl. 18.00 – 19.45 Yoga och Kirtan – mantrameditation
Lördag 27/9 kl. 08.30 – 16.30, det bjuds på vegansk och vegetarisk lunch.
Söndag 28/9 kl. 08.30 – 12.30. Yoga och meditationsteknik.
Nivå: Passar alla. Du kan vara mer ny med yoga eller utövat yoga under längre tid. Kursen kommer att ge dig mycket på många sätt. Det kommer även att ges enklare alternativ till övningarna.
I mån av plats går det också att välja att delta enstaka dag/ar.
Pris:
Swami Maitreyi lever och verkar vid Bihar school of Yoga i Indien sedan många år, och har även hållit i vidareutbildningar och undervisat i Satyananda Yoga traditionen i andra länder.
Mer information och anmälan kommer inom kort.