Varmt välkommen till Skellefteå Yogaskola och klassisk yoga i höst! Kurserna är på grund- och fortsättningsnivå och är denna termin på tisdagar, onsdagar och lördagar. Kurserna startar 23e och 24e augusti och jag håller Gratis intro provlektion 17e augusti för dig som vill komma och prova hur det är.

Satyananda Yoga – holistisk yoga med en bred och djup tradition, som integrerar klassiska yogaformer som bland annat hathayoga, rajayoga,  bhaktiyoga och karma yoga. Vi praktiserar yoga på ett sätt som balanserar hela vårt väsen. I alla övningar tillämpar vi medveten närvaro genom att rikta vår uppmärksamhet på det som händer i kroppen och sinnet. På de flesta kurserna och vid varje lektion ingår asana/kroppspositioner, pranayama/andningsövningar, koncentrations- och meditationstekniker som Yoga nidra/djupavslappnig enligt Satyananda Yoga traditionen och en stunds stillhet/meditation.

Du kan delta på plats I yogasalen eller online via Zoom. Du får även varje lektion som en videoinspelning att nyttja under veckan.

På de flesta kurserna och vid varje lektion ingår asana/kroppspositioner, pranayama/andningsövningar, koncentrations- och meditationstekniker som Yoga nidra/djupavslappnig enligt Satyananda Yoga traditionen och en stunds stillhet/meditation.

YOGAPROGRAM för hösten

GRATIS INTRO & PROVLEKTION
Onsdag 17/8 kl. 18.00 – 19.30. I, 30 timme.
Onsdag 19/10 kl. 18.00 – 19.30. I, 30 timme.

Mer information och anmälanGratis intro & provlektion

YOGA FORTSÄTTNING
Tisdagar 23/8 – 11/10, 8 tillfällen
Tisdagar 25/10 – 13/12, 8 tillfällen
kl. 17.45 – 19.45, 2 timmar.
Mer information och anmälanYoga fortsättning

YOGA GRUND
Onsdagar 24/8 – 12/10. 8 tillfällen
Onsdagar 26/10 – 14/12. 8 tillfällen
kl. 18.00 – 19.45, 1,45 timme.
Mer information och anmälan: Yoga grund

YOGA LÖRDAGAR MINIKURSER – (grund – mellannivå)
Lördagar start 3/9 kl. 09.30- 11.00, á 3 – 4 tillfällen med teman.
Mer information och anmälan: Yoga lördag minikurs

Covid – 19
Vi är noga med att följa Folkhälsomyndighetens riktlinjer och rekommendationer. Läs gärna mer här: Trygghetspolicy covid – 19

“Yoga is a discipline to improve the quality of life; a philosophy to attain peace. If you want to experience health, if you want to experience peace and if you want to evolve, make yoga a part of your lifestyle”.

                                                                                                     Swami Satyananda

Hör gärna av dig om du har några frågor!

Varmt välkommen!
//Åsa Larsson
Yoga- och meditationslärare enligt Satyananda Yoga Sverige